Należy wiedzieć, że powstają z siatki odpornej na warunki atmosferyczne lub z włókna szklanego. Możemy dobrać modele do zamocowania na oknach dachowych i fasadowych.
Występują w formie prostej jednoczęściowej osłony (czyli zwykłej markizy na okna dachowe), albo pod postacią łamanej markizolety, która składa się z dwóch płaszczyzn (dolną możemy odchylić, oprzeć na ruchomych belkach i utworzyć daszek nad fragmentem okna fasadowego). Co możemy powiedzieć o sterowaniu w przypadku tych urządzeń? Należy wiedzieć, że tańsze wersje zahacza się o zaczepy na dolnej ramie skrzydła natomiast droższe modele, ze sterowaniem elektrycznym, przesuwają się zdalnie wzdłuż metalowych prowadnic.
Natomiast jeśli chodzi o ich walory użytkowe to inwestorzy obecnie najbardziej cenią markizy i markizolety okienne za:
- nieograniczanie widoków i zatrzymywanie owadów (tę właściwość posiadają tylko całkowicie rozwinięte).
- mniej lub bardziej delikatne „filtrowanie” światła dziennego (możemy odpowiednio dobrać gęstość siatki).
Warto też powiedzieć o tym, że chociaż osłony są ażurowe, najbardziej przydają się w porze letniej na przeszkleniach zwróconych na południe i zachód, bowiem nawet kiedy skrzydło jest otwarte, zatrzymują około 70% ciepła. Natomiast w porze zimowej raczej się ich nie używa i wtedy przechowywane są zwinięte w kasecie przykręconej do górnej ramy okna.
Fajna sprawa. Markizy dobrze izolują przed światłem zewnętrznym i upałem w lecie.