Warto wiedzieć, że w domach mieszkalnych przeważają instalacje centralnego ogrzewania, ale w pewnych okolicznościach to instalacje z powietrzem jako nośnikiem ciepła sprawdzają się lepiej.
Porównajmy w punktach te dwie instalacje:
- Należy wiedzieć, że instalacje grzewcze powietrzne są łatwiejsze do zbudowania i mniej narażone na awarie (zalanie pomieszczeń, zamarznięcie).
- Powietrzne instalacje grzewcze dobrze się sprawdzają w budynkach o lekkiej konstrukcji szkieletowej.
- Instalacja powietrzna ma niewielką bezwładność cieplną, co umożliwia błyskawiczne zmiany temperatury we wnętrzach.
- Nawiewanie ciepłego powietrza do pomieszczeń może w nich wywoływać wzmożone ruchy konwekcyjne powietrza, w wraz z nimi unoszenie kurzu.
- Należy wiedzieć, że większość dostępnych w sprzedaży źródeł ciepła jest odpowiednia do wodnych instalacji centralnego ogrzewania.
- Wodne instalacje centralnego ogrzewania są odpowiednie do domów murowanych z masywnymi przegrodami o dużej bezwładności cieplnej.
- Regulacja temperatury niezależnie w każdym pomieszczeniu jest łatwiejsza w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania.
- Podgrzewanie wody do instalacji grzewczej można wygodnie skojarzyć z podgrzewaniem wody użytkowej. Do realizacji obu celów wystarczy jedno urządzenie grzewcze (pompa ciepła, kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, kocioł dwufunkcyjny).