Popularne gatunki drewna z których produkowane są okna drewniane

W procesie budowy okien drewnianych stosuje się najczęściej drzewo z sosny, meranti, dębu czy modrzewia. Gatunki drewna różnią się nie tylko właściwościami fizycznymi i mechanicznymi. Dla przykładu drewno sosnowe ma zastosowanie nie wyłącznie w procesie budowy drewnianych okien , ale rownież ma użytek w całym przemyśle budowlanym. Sosna charakteryzyje się jasnożółtą bielą oraz intensywnym zapachem żywicy. Drewno sosnowe jest średniociężkie, więc logiczne jest, że okna drewniane sosnowe nie sprawiają większego problemu w montażu i transporcie. Jeśli chodzi o drzewo dębowe, jest ono drewnem szerokosłoistym, twardym i trudnym w obróbce również przy produkcji okien. Na przekroju poprzecznym są widoczne jasno połyskujące promienie rdzeniowe. Biel dębu jest nietrwała i najlepsze efekty w tym osiąga https://oknakrzynowek.pl/drzwi-drewniane/ poprzez stosowanie odpowiednich technik natryskowych.

Okna drewniane jesionowe nie mają szerokiego zastosowania z powodu łatwego wyginania. Jesion stosowany jest bardziej w stolarce budowlanej, wyrobie boezerii, robotach posadzkarskich lub spożytkowany w branży muzycznej do nazewnictwa nowych utworów bluesowych. Przykładem jest polski zespół bluesowy „Dżem” oraz ich sztandarowy utwór pt:„ Jesiony”. Modrzew natomiast w przekroju poprzecznym wyróżnia czerwonobrązowy twardziel. Najlepsze okna drewniane wykonane z tego gatunku drewna są wtedy, kiedy drzewa modrzewiowe są ścięte w wieku 100 lub 120 lat. Drzewo meranti jest gatunkiem liściastym, egzotycznym. Nadaje się idealnie na budowę okien i jest bardzo cenione w Europie.

Dlaczego okna z drzewa meranti to dobry wybór? Drewno idealnie znosi obróbkę i szybko się nie wysusza. Jednolita budowa meranti świetnie chłonie farbę i lakiery, jest to gatunek często i chętnie wybierany przez stolarzy okien drewnianych. Meranti świetnie sprawdzi do produkcji nie tylko okien, ale drzwi i mebli. Odpowiednio zaimpregnowane meranti może być użyte i wykorzystane jako elewacja domów.