Operator suwnicy – nie tylko sprzęt ma znaczenie

 

Gdy wybieramy suwnicę do firmy, to zwykle skupiamy się na wyborze jak najlepszego urządzenia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawet najlepszy jakościowo sprzęt z dobrej firmy http://www.panda.pl/c/1077/suwnice-bramowe , nie jest wystarczający.

Bądźmy szczerzy – suwnica to droga maszyna. Należy ona do grupy tak zwanych dźwignic. Są to różnego rodzaju urządzenia służące do transportu towarów. Jednocześnie zwróćmy uwagę, że nie są to urządzenia w 100% automatyczne. Zwłaszcza większe maszyny potrzebują operatorów.

 

 

Zadbaj o to dobrego pracownika

Każdy operator suwnicy musi przejść przez odpowiednie kursy i zdań państwowy egzamin operatora suwnicy. Zadbaj o to by twój pracownik zdał taki egzamin. Zdarzają się przypadki, gdy ludzie próbują zatrudnić się, mimo braku ukończonego egzaminu. Jedni przekonują, że umieją obsługiwać suwnicę, inni natomiast obiecują, że niezbędne dokumenty dostarczą jutro.

Niekompetentny pracownik stanowi zagrożenie zarówno dla Twojego sprzętu jak i możesz mieć nieprzyjemności z zatrudnienia go. Jeżeli suwnica zostanie uszkodzona przez takiego operatora, to najprawdopodobniej w żaden sposób nie odzyskasz straconych pieniędzy.

 

 

Jak wyszkolić pracownika do obsługi suwnicy?

To prostsze niż myślisz. Zacznij od wysłania go na niezbędne badania lekarskie – to jest pierwszy i najważniejszy krok. Zrób to na samym początku, bo inaczej może okazać się, że wydałeś niepotrzebnie pieniądze na szkolenie pracownika, który i tak nie jest w stanie obsługiwać suwnicy. Czasem osoba, która nawet wygląda na najbardziej umięśnionego mężczyznę może mieć przeciwwskazania do bycia operatorem dźwignicy.

 

Suwnica na placu - zdjęcie pracownika.
Suwnica na placu.

 

Gdy po badaniach lekarskich nie będzie żadnych przeciwwskazań, to najlepiej wysłać pracownika na kurs, który go przygotuje zarówno merytorycznie jak i praktycznie. Ostatni etap, to wysłanie pracownika na egzamin UDT. Jeżeli go zda, to wtedy zyskasz pewność, że Twoja suwnica jest obsługiwana przez człowieka, który ma do tego odpowiednie kompetencje.

Pamiętaj, że lepiej jest zainwestować w szkolenia, niż stracić pieniądze na uszkodzoną suwnicę.