Charakterystyka nowoczesnego wnętrza

Styl nowoczesny, zwany też modernistycznym znajduje coraz więcej miłośników. Jest szczególnie doceniany przez włscicieli małych domów i mieszkań, gdyż za jego sprawą można w łatwy sposób powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenia. Czym właściwie charakteryzuje się ten nurt w aranżacji wnętrz?

Przede wszystkim, nowoczesne wnętrza to prostota. Dominują tutaj kontrastowe kolory, linie proste i ograniczone, geometryczne wzory. Typową cechą dla tego stylu jest oszczędność kolorów, które jednak mogą być kontrastowe. Najczęsciej spotykamy się z monochromatycznymi, nowoczesnymi wnętrzami lub z zetawieniem czerń – biel. Całość powinna być utrzymana w stonowanych barwach.

Modernistyczny wystrój wnętrz to dużo światła przestrzenie oraz przejrzystość, jaką możemy uzyskać poprzez odrzucenie zbędnych elementów wystroju, które na ogół przytłaczają i sprawiają wrażenie bałaganu w salonie czy sypialni. Powszechnie stosowaną metodą na stworzenie nowoczesnego wnętrza jest łączenie sąsiadujących pomieszczeń, jak np. kuchnia otwarta na salon lub połączenie salonu z jadalnią. Często salon w takim domu jest punktem centralnym i nie stanowi odrębnego pomieszczenia.

 

Materiały, jakimi możemy się posłużyć do dekoracji zaskakują różnorodnością. Nowoczesne wnętrza to zazwyczaj zaskakujące połączenia struktur i materiałów – stal łączy się ze szkłem, z kolei drewno ociepla zimny i nieprzytulny charakter kamienia. Stosuje się także wielkoformatowe płytki podłogowe lub ścienne, beton czy żywicę epoksydową.

W przypadku mebli, najważniesza jest ich funkcjonalność i minimalistyczna forma. Prosta linia sofy, czy też połączenie drewna i tworzywa sztucznego komody, a przy tym prostota i brak zdobień idealnie wpasują się w nowoczesne wnętrza. Obecnie wiele sklepów internetowych, np. homekoncept.shop , oferuje meble wykwintne o prostych bryłach. Pomimo więc, że styl nowoczesny wydaje się być oszczędny, to mamy szrokie spektrum możliwości, dzięki którym stworzymy przejrzyste i schludne wnętrze.